A Húsvét nem az alkoholfogyasztás miatt különleges, hanem a családdal, a barátokkal együtt töltött idő miatt. Ebből pedig akkor lehet több, ha ilyenkor sem ül ittasan a volán mögé. Hajlamosak vagyunk úgy érezni, hogy a tiltások miatt kimaradunk valamiből, de erről szó sincs. Az ittasan okozott balesetek megelőzésére a tömegközlekedési eszközök és a taxi igénybe vétele vagy a tásaságból aznap este alkoholt nem fogyasztó „bulisofőr” a megoldás!
…hogy mindenki hazaérjen!
A világ különböző országaiban más és más a megengedett véralkohol-szint, amellyel a közlekedésben részt lehet venni. Magyarországon gépjárművel a 0 tolerancia a mérvadó.
Kísérletek is alátámasztják, hogy az alkohol milyen szinten befolyásolja a döntéshozó és koordinációs képességet, tehát az ittas vezetők sokkal nehezebben képesek megítélni az út mellett elhaladó tárgyak relatív távolságát, ami jelentősen növeli a baleset kockázatát.
Mindenki ismer valami trükköt, ellenszert, házi praktikát, mellyel az ellenőrzéskor a szondát igyekeznek átejteni. Tévhit, hogy a feketekávé, a tej, a savanyúság, az olajos, zsíros ételek, az intenzív fizikai munka a szervezetben levő alkohol lebomlását egyik percről a másikra felgyorsítják és rövid idő múlva semmi sem mutatható ki. Ezen módszerek lehet, hogy kedvezően hathatnak a szervezet regenerálódására, de egyik sem képes egyik pillanatról a másikra eltüntetni az alkoholt a szervezetből.
Ne a rendőri ellenőrzéstől való félelem és ennek jogi következményei tartsanak vissza bárkit is az ittas vezetéstől, hanem az a negatív élmény, ami elkíséri egy életen keresztül, ha egy vétlen közlekedőnek súlyos vagy maradandó sérülést okoz.
Az ittasan bekövetkezett balesetek megelőzésére a tömegközlekedési eszközök, taxi igénybevétele vagy a szórakozó társaságban egy aznap este alkoholt nem fogyasztó „bulisofőr” jelenti a megoldást.
Vad Róbert r. őrnagy
kiemelt főelőadó,
Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára